Jak łączyć kolory?

W tym poście przedstawiamy różne sposoby łączenia kolorów. Pokażemy, że kolory wpływają na siebie nawzajem, i zasygnalizujemy istnienie fascynującego świata psychologii koloru.

Koło barw

To narzędzie pomaga dość szybko dobrać pasujące do siebie kolory. Podstawowa zasada to niezmienność przynajmniej jednego z parametrów koloru – barwy, nasycenia lub jasności (o cechach koloru czytaj tutaj). Jak widać na ilustracji, ważna jest też symetria między wybieranymi punktami; można ją oprzeć na średnicy, promieniu lub obwodzie koła barw. Dobór kolorów można oprzeć na schemacie trójkąta równobocznego lub równoramiennego, a także na różnych wariantach prostokąta. W ten sposób uzyskamy harmonijne lub kontrastowe palety barw.

Wygodne korzystanie z powyższych modeli zapewniają internetowe koła kolorów. Pomagają dobrać kolory według powyższych metod, ale dają też dodatkowe możliwości, np. Adobe Color CC oprócz standardowych zawiera też ciekawą metodę „Złożony”, która dobiera kolory tylko z jednej połowy koła. Poza tym daje możliwość pobrania kolorów ze zdjęcia według różnych schematów, np. kolorowy, jasny, ciemny (skorzystaj z ikony aparatu).
Paletton pokazuje, w jakich proporcjach używać wybranych kolorów, i daje większe możliwości dobierania odcieni barw poprzez dodatkowe koło. Przydać może się także zakładka „EXAMPLES…” (w prawym dolnym rogu), która pomaga zobaczyć, jak wybrana paleta barw prezentuje się na różnych przykładach.

Natura

Innym sposobem na bezpieczne łączenie kolorów jest naśladowanie tego, co widzimy w naturze. Można np. poobserwować zdjęcia krajobrazów i spróbować naśladować zestawione tam kolory. Tu przyda się wspomniana wcześniej funkcja pobrania kolorów ze zdjęcia w Adobe Color CC.

Efekty kolorystyczne

Przy dobieraniu kolorów należy zwrócić uwagę, jak oddziałują na siebie nawzajem. Podstawowe zasady można zauważyć na poniższej ilustracji:
· kolory ciepłe (tu akurat czerwony) wydają się przybliżać do odbiorcy, a zimne (zielony) oddalać,
· jasne tło przyciemnia kolory, a ciemne tło je rozjaśnia (przykład zielonej kropki),
· kolor obiektu i tła ma też wpływ na postrzeganie wielkości – kropka na jasnym tle wydaje się nieco większa,
· wielkość obiektu wpływa na postrzeganie jasności koloru – kropka na jasnym tle wydaje się ciemniejsza niż duże zielone koło.
Poza tym, jak widać na ilustracji, kolory leżące na przeciwległych krańcach koła barw zestawione ze sobą dają wrażenie nachodzenia na siebie kolorów (czerwony i zielony). Zdajemy sobie sprawę, że taki efekt męczy oczy, dlatego w projektach powinny występować w odpowiednich proporcjach i nie graniczyć ze sobą bezpośrednio. Efekt drażniący oczy straci też na sile, jeśli obniżymy nasycenie lub jasność tych kolorów.
Efekty kolorystyczne

Skojarzenia

Dobierając kolory, warto pamiętać, jakie skojarzenia mogą budzić. Co więcej – jeden kolor może mieć różne znaczenia, które mogą się zmienić, kiedy połączymy go z innym kolorem. Dla przykładu czerwony podnosi ciśnienie krwi, kojarzony jest m.in. z pasją i miłością, natomiast niebieski uspokaja i kojarzy się z czymś pewnym i niezawodnym. Zachęcamy do poznawania pasjonującej krainy psychologii koloru.
Dla niecierpliwych prosta zasada: wybierając kolor, zastanów się, z czym ci się kojarzy – miejsca, sytuacje, emocje, przedmioty. Efekty przemyśleń możesz porównać z informacjami z zakresu psychologii koloru lub wrażeniami osób, którym pokażesz wybraną paletę kolorów.

Już za tydzień o różnicy między kolorami z palety RGB i CMYK.

Masz więcej pytań? Napisz do nas.