Zaczynamy serię postów o grafice

Nasze spotkania z grafiką pełne są przygód i wyzwań, a każde z nich niesie ze sobą nową wiedzę, którą postanowiliśmy się podzielić. Grafika to pojęcie obejmujące wiele różnych zagadnień. My opowiemy o tych, które są istotą naszej pracy, i które spowodowały, że dla naszego studia wybraliśmy nazwę Agora Grafika.

Co to jest grafika?


To jeden z działów sztuk plastycznych, którego charakterystycznym elementem jest powielanie na dowolnym podłożu – definicja słownikowa. Mocno upraszczając: żeby tworzyć klasyczną grafikę, potrzebujemy formy do wykonania odbitek. Powstałe w ten sposób dzieła również nazywamy grafikami. Źródła podają, że do dziedzin grafiki zaliczyć można m.in. druk wypukły (np. drzeworyt, linoryt – wizualizacja na ilustracji powyżej), druk wklęsły (np. miedzioryt, akwaforta) czy płaski (np. litografia).

Z takim rodzajem grafiki nie mamy jednak na co dzień do czynienia, chyba że akurat robimy pieczątki z ziemniaka 🙂 Zdecydowanie częściej spotykamy się z grafiką komputerową, czyli wykorzystaniem komputera do tworzenia rysunków czy obrazów obiektów rzeczywistych i wyimaginowanych (tu znów cytat ze słownikowej definicji).

Po co piszemy?

Grafika, z której korzystamy i którą tworzymy, ma na ogół jasno sprecyzowaną funkcję, więc jest to grafika użytkowa, a nie artystyczna. Wielokrotnie projektowaliśmy plakaty, ilustracje, logotypy czy reklamy i właśnie o różnych doświadczeniach z tym związanych będziemy tu pisać. Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże Wam dobrać właściwe narzędzia grafiki komputerowej do zrealizowania celów.

Co to jest grafika użytkowa? – czytaj tutaj

Masz więcej pytań? Napisz do nas.