Krótko mówiąc, dlatego, żeby wydrukowana publikacja zawierała wszystkie elementy dostrzegalne na monitorze na etapie projektowania.

Różne rodzaje papieru ze względu na swoje właściwości są w stanie przyjąć ograniczoną ilość farby. Jeśli jest jej więcej problemy
z wydrukowaniem mogą być ogromne (w skrajnych przypadkach nawet awaria maszyny drukującej), dlatego podczas weryfikacji technicznej projektu zwraca się szczególną uwagę na maksymalne nafarbienie. Jeśli jest przekroczone materiał odsyła się do poprawy.

Kontrola nafarbienia pomaga także mieć pewność, że wszystkie elementy zdjęcia, które widać na monitorze w trakcie projektowania, w druku także będą widoczne.
Powyższa ilustracja ukazuje jak zdjęcie z przekroczonym nafarbieniem wygląda na monitorze, a jak może wyglądać po wydrukowaniu na papierze gazetowym z dopuszczalnym narafbieniem 240%. Jak widać przekroczenie maksymalnego nafarbienia może powodować utratę ważnych szczegółów zdjęcia w tonach średnich. Ma tu znaczenie przyrostu punktu rastrowego o którym więcej pisaliśmy tutaj.

Jak poprawić nafarbienie? – czytaj więcej

Masz więcej pytań? Napisz do nas.