W związku z możliwością przyrostu punktu rastrowego, warto sprawdzić specyfikację techniczną dla danej drukarni. Można znaleźć tam wartość przyrostu, a także inne wytyczne, które pomogą uniknąć przykrych niespodzianek w druku.

Szczególnie ważne jest przestrzeganie wartości dotyczących: nafarbienia, minimalnych wielkości fontów i grubości linii (szczególnie białych na kolorowym tle). W projekcie dobrze jest też zadbać o wyostrzenie zdjęć i zwiększony kontrast.

Warto także wykorzystać profil kolorystyczny (.icc) który dobierze odpowiednie wartości kolorów CMYK (skonwertowanie do profilu). Pomoże także ocenić jak bardzo mogą zmienić się kolory po wydrukowaniu (przydzielenie profilu).

Co to jest punkt rastrowy? – czytaj więcej
Jak poprawić nafarbienie? – czytaj więcej

PS
Zauważyliśmy, że przyrost punktu rastrowego może powodować pewne kłopoty z kolorami, dlatego naszym klientom radzimy, by czasami zmieniali składowe barw dla uzyskania koloru ciemnoniebieskiego na papierze gazetowym. Ze względu na przyrost punktu rastrowego udziałem magenty w składzie koloru nie może być zbyt duży, np. C:100, M:80, Y:0, K:20 w druku będzie wpadał już we fiolet, dlatego sugerujemy użycie takich składowych: C:100, M:50, Y:0, K:20.

Masz więcej pytań? Napisz do nas.